REMSTON

Twój ogrodowy salon – czyli z czego zrobić taras?

Porady

Podczas budowy domu, taras często zostawiamy na koniec. Mimo to, spędzamy tam wiele wolnego czasu – zwłaszcza w sezonie letnim i wiosennym. Tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie – z czego zrobić taras?

Na co zwrócić uwagę przy budowie tarasu?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy określić jeszcze przed rozpoczęciem budowy tarasu, jest to, czy będzie on zadaszony. Ma to ogromne znaczenie w kwestii tego, z czego zrobić taras. Obecność zadaszenia lub jego brak, a także rodzaj i konstrukcja, mają bezpośredni wpływ na to, jakie materiały będziemy brać pod uwagę, jeśli chodzi o posadzkę. Dach ogranicza przede wszystkim dostęp wody i śniegu w okresie zimowym. Zatem – nie licząc sytuacji, kiedy wieje wiatr, który przenosi opady atmosferyczne pod dach – posadzka przez dużą ilość czasu pozostaje sucha lub jest jedynie lekko wilgotna.

Taras w czasie sezonu służy nam jako salon, jadalnia lub kuchnia. Latem uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu.

Ograniczony dostęp wody, pozwala na użycie materiałów, które nie reagują zbyt dobrze na kontakt z nią. Do takich możemy bez wątpienia zaliczyć piaskowiec czy wapień. Musimy jednak liczyć się z tym, że mimo obecności zadaszenia, woda nadal jest w stanie dostać się na posadzkę. Nie zawsze jednak ma możliwość szybkiego odparowania – a tylko wtedy możemy bez konsekwencji zdecydować się na materiały podatne na działanie wody. Chcąc ich użyć, taras nie tylko musi być zadaszony, ale również odpowiednio nasłoneczniony.

Konsekwencjami użycia materiałów wrażliwych na wodę w przypadku mocno zacienionego tarasu, są ryzyko ich zniszczenia i wypaczenie walorów estetycznych. Gdy wybierzemy drewno, na jego powierzchni mogą pojawić się glony lub inny nalot. Deski mogą również zgnić, czego efektem będzie konieczność wymiany całego podłoża na tarasie. Z drugiej strony – ogromną zaletą drewna, zwłaszcza latem, jest wyższa temperatura od kamienia. Pod wpływem wilgoci fuga pomiędzy płytkami – w przypadku posadzki kamiennej – niszczy się dużo szybciej. Poszczególne segmenty mogą się wtedy poluzować, wypaść, lub ukruszyć w wyniku obijania o siebie.

Bezpiecznym wyborem w takiej sytuacji będzie polbruk, ponieważ nie jest on aż tak podatny na działanie wody – nawet jeśli nie jest możliwe szybkie jej odparowanie. Oprócz tego – materiał występuje w wielu wariantach kolorystycznych. W przypadku mocno zacienionego tarasu, możemy wybrać jak najjaśniejszą barwę, aby przełamać nieco mroczny nastrój naszego miejsca wypoczynku.

piękny komplet ogrodowy na tarasie

Piękny komplet ogrodowy. Zdjęcie ze sklepu Ogrodolandia

Łącząc taki zestaw mebli ogrodowych z dowolnym odcieniem szarości kostki polbruk, otrzymamy bardzo elegancki, uniwersalny efekt.

Ponadto, wybierając odpowiednią fakturę kostek brukowych, możemy zapewnić posadzce uniwersalność. Nieco chropowata, ale łagodna tekstura sprawdzi, że kostka sprawdzi się o każdej porze roku. Latem nie będzie obcierać, ani wbijać się w stopy, gdy zdecydujemy się wyjść na taras boso. W trakcie zimy z kolei, dzięki dużemu tarciu pomiędzy podeszwami naszych butów, a powierzchnią kostki, zminimalizujemy ryzyko pośliźnięcia i upadku. To samo tyczy się jesieni, gdy taras narażony jest na duże opady deszczu.

drewniany stół na drewnianym tarasie

Drewniany taras może być bardzo klimatyczny. Jeśli nie posiadamy zadaszenia, warto wybierać gatunki drewna bardziej odporne na działanie wody.

Wysokość tarasu

Zadaszenie nie jest jednak jedynym czynnikiem, który musimy uwzględnić podczas doboru materiału na posadzkę. Równie ważna jest także wysokość tarasu – czyli innymi słowy to, czy budynek jest podpiwniczony. Tarasy przy budynkach z piwnicą, znajdują się na wysokości nawet do dwóch metrów. Stają się przez to przedłużeniem pomieszczeń, z których na nie wychodzimy. Tworzy to konieczność zachowania spójności pomiędzy podłogą w domu, a posadzką na tarasie. O ile użycie dokładnie tego samego materiału może być kiepskim pomysłem, ponieważ narażony on będzie na działanie wielu wyniszczających czynników, o tyle możemy pokusić się o nawiązanie kolorystyczne.

Zachowując tę spójność, zadbamy jednocześnie o to, aby taras spełniał rolę dodatkowego, pełnoprawnego pomieszczenia dla domu – przynajmniej w okresie letnim. Jeśli chodzi o perspektywę techniczną nie ma to co prawda większego znaczenia, jednak komfort i atmosfera podczas przebywania na tarasie również mają ogromne znaczenie. Koniec końców ten dodatek do domu służy przede wszystkim do spędzania wolnego czasu na relaksie, umożliwiając cieszenie się słońcem i świeżym powietrzem.

metalowy komplet ogrodowy na tarasie

Użycie materiału innego, niż drewno do budowy tarasu, nie oznacza wcale utraty spójności i harmonii z naturą.

Inaczej sytuacja ma miejsce w przypadku domów niepodpiwniczonych. Tam taras ma najczęściej wysokość krawężnika – czyli znajduje się tuż nad trawnikiem. Przez to musimy postąpić dokładnie odwrotnie, niż w przypadku wysokiego tarasu. Nie nawiązujmy estetyką podłoża do pomieszczenia, lecz do ogrodu. Odnośmy się do elementów, takich jak kamienne ścieżki, fontanny, ogrodzenia czy inne ozdoby. Ważne jest, aby zachować spójność kolorystyczną pomiędzy tymi akcentami. Gdybyśmy użyli zbyt wielu różnych kolorów, naturalne piękno ogrodu zostałoby zaburzone a elementy budowy przytłoczyły trawę, kwiaty czy krzewy.

Pod kątem estetycznym bardzo dobrze sprawdzi się kamień, jednak w szerszej perspektywie może on okazać się stosunkowo mało funkcjonalnym rozwiązaniem. Zamiast tego, rozważmy wykorzystanie polbruku w podłożu. Wśród szerokiego wyboru materiałów, które możemy wypróbować, zastanawiając się z czego zrobić taras, to właśnie polbruk zapewnia największą funkcjonalność. Jednocześnie, występuje w tylu wariantach estetycznych i konstrukcyjnych, że jego walory estetyczne są nawet bardziej, niż wystarczające. Najpopularniejsze kolory to odcienie szarości, głównie ze względu na swoją uniwersalność i odporność na zabrudzenia. Są one wybieranie również przez to, że wywołują skojarzenia z kamieniem naturalnym, co czyni polbruk idealnym materiałem na taras.

Znaczenie powierzchni – z czego zrobić taras?

Niegdyś tarasy były budowane jedynie przy jednym pomieszczeniu – najczęściej salonie. Coraz częściej jednak podczas wykonywania projektu, uwzględniana jest wygoda i funkcjonalność. W związku z tym budynki bywają – przynajmniej częściowo – „otoczone” tarasem. Tym samym, możliwe jest udanie się do tej przestrzeni zarówno z salonu, jak i kuchni i sypialni. Taki taras jednak ma bardzo dużą powierzchnię, przez co zastosowanie takiego samego materiału do pokrycia jej całej, będzie skutkowało uzyskaniem efektu monotonii.

Dlatego właśnie w przypadku dużych tarasów, musimy włożyć nieco wysiłku w zaplanowanie samej aranżacji. Należy zadbać o to, aby była ona interesująca – nie przesadźmy jednak, ponieważ istnieje duże ryzyko, że uzyskamy zbyt krzykliwy, tandetny efekt lub posadzka na tarasie będzie sprawiała wrażenie ułożonej całkowicie przypadkowo. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie tak zwana szachownicanie koniecznie stworzona z czerni i bieli. Powinniśmy bardziej skłaniać się w kierunku wykorzystania dwóch kontrastujących ze sobą kolorów.

Pamiętajmy jednak o wszystkich poprzednich zależnościach – przede wszystkim o zachowaniu spójności z wnętrzem lub ogrodem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gdy pominiemy te kwestie, taras może sprawiać wrażenie nieprzemyślanego i niepotrzebnego. Takiego efektu z całą pewnością będziemy chcieli uniknąć. Jednak barwy nie są jedynym czynnikiem, który możemy modyfikować, aby urozmaicić swój taras. Kolejnymi są kształt i rozmiar płytek, kostek czy desek. Dzieląc taras na strefy, będziemy mogli dopasować to, z czego zrobić taras, w taki sposób, aby poszczególne stylizacje płynnie łączyły się ze sobą na całej jego powierzchni. Stworzy to efekt swego rodzaju mozaiki – jednak sprawi zarazem wrażenie przemyślanej i niesamowicie intrygującej. Zaprojektowany w ten sposób taras z pewnością zachwyci wszystkich gości – a dla nas będzie atrakcyjnym elementem otoczenia domu przez bardzo długi czas.

idealnie równy taras

Bardzo często prostota jest kluczem do sukcesu – zwłaszcza w przypadku powierzchni tarasu.

Bardzo duże możliwości wyboru pod względem barw, rozmiarów i kształtów daje polbruk. Biorąc pod uwagę funkcjonalność tego materiału, najlepiej wpisuje się on w kryteria zapotrzebowania – zarówno w przypadku bardzo dużego, jak i nieco mniejszego tarasu. Polbruk umożliwia nam uzyskanie stonowanego, przyciągającego uwagę efektu – unikając jednocześnie wrażenie krzykliwości, tandety czy chaosu. Umiejętne zaaranżowanie posadzki na tarasie przy użyciu polbruku pozwala nadać elegancji naszemu domostwu, nie wywołując skojarzeń ze sztucznością czy zbytnim przepychem.

Z czego zrobić taras, uwzględniając jego kształt?

Do niedawna najpopularniejszym sposobem na ukształtowanie tarasu, było oparcie go o czworokąt. Często używane prostokąty pojawiały się przy niezliczonej ilości domostw. W przypadku prostych kształtów geometrycznych, to, z czego zrobić taras, staje się niezwykle proste. Używając kostki lub płytek o takim samym albo zbliżonym kształcie, zachowamy całkowitą spójność. Jednocześnie podkreślimy też czystość i surowość formy, tworząc bardzo elegancki, minimalistyczny efekt estetyczny.

Coraz częściej jednak możemy zaobserwować przełamywanie tego schematu. W projektach tarasów używane są linie krzywe, zygzaki lub inne, nieregularne kształty geometryczne. Taki zabieg, sprawia że ogród i taras nie są od siebie tak hermetycznie rozdzielone, ale zaczynają na siebie nachodzić, tworząc efekt wizualnej symbiozy. Ta zabawa formą przynosi bardzo interesujące skutki – komplikuje nieco jednak sprawę doboru materiału na posadzkę. Bezpiecznym wyjściem będzie zastosowanie bardzo drobnej kostki polbruk, ponieważ nie będzie ona w żaden sposób kłócić się z krzywizną tarasu. Ponownie możemy również zdecydować się na stworzenie mozaiki, z tą różnicą, że w tym wypadku różnicujmy kształt i rozmiar, a nie kolor.

Kolejną ważną kwestią jest to, iż powinniśmy dopasować posadzkę przy krawędzi tarasu najlepiej jak to możliwe. Najbardziej korzystna sytuacja to taka, w której nie ma potrzeby docinania kostki. Pamiętajmy również o tym, że krawędź musi być w odpowiedni sposób zabezpieczona, ponieważ jest w nieco większym stopniu narażona na uszkodzenia zewnętrzne oraz ubytki. Dopasowując idealnie kostkę to profilu tarasu, zapewnimy jej solidną strukturę i zmniejszymy ryzyko obluzowania lub wypaczenia niektórych elementów. Dzięki temu taras dłużej zachowa swoje walory wizualne, a my przez długi czas nie będziemy zmuszeni do odnawiania go. Jedyną czynnością zabezpieczającą powinna być konserwacja – przed otwarciem sezonu i po jego zakończeniu.

W przypadku nieregularnego tarasu, kolor kostki powinien nawiązywać do elementów znajdujących się w ogrodzie. Poprzez uzyskanie efektu przenikania się ze sobą dwóch obszarów, do pewnego stopnia przybliżamy się do natury, która znajduje się obok naszego domu. Posadzenie kwiatów lub roślin pnących przy tarasie to bardzo interesująca koncepcja stylistyczna. Po obrośnięciu krawędzi tarasu przez rośliny, będziemy mieli wrażenie, że jest on częścią ogrodu. Dzięki temu industrialny charakter tego obszaru zostanie nieco zatarty, a my będziemy mogli cieszyć się udanym relaksem w otoczeniu pięknych kwiatów i innych elementów lokalnej flory.

Stylistyka zewnętrzna domu – z czego zrobić taras?

Zrealizowana wcześniej zewnętrzna stylistyka domu w dużym stopniu nakierowuje nas na to, z czego zrobić taras. Oprócz wszystkich poprzednich kwestii – decydujący głos ma właśnie styl. Podczas projektowana tarasu możemy opierać się na kontraście, minimalizmie, abstrakcji czy jeszcze innych, czasem nawet niezdefiniowanych stylach. Ważne jest jednak zachowanie spójności, jeśli chodzi o atmosferę i charakter budynku. Nie łączmy elementów, które z założenia do siebie nie pasują, ponieważ sprawimy tym tylko, że nasz dom będzie wyglądał niepoważnie. Opierajmy się na prostych odniesieniach – kolorystycznych lub do kształtu. Dzięki temu sprawimy, że budynek będzie z zewnątrz wyglądał niezwykle atrakcyjnie. Co więcej, bazując na przemyślanej aranżacji zapewnimy mu bezwzględną ponadczasowość. Nie zapominajmy przy tym wszystkim jednak o funkcjonalności.

Podsumowanie

Podczas projektowania domu z zewnątrz, jedną z najważniejszych kwestii jest to, z czego zrobić taras. Istnieje kilka czynników, które przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę, aby taras posłużył nam przez wiele lat i przez cały ten czas gwarantował miło spędzony czas. Są to:

  • Zadaszenie,
  • Wysokość,
  • Powierzchnia,
  • Kształt,
  • Stylistyka zewnętrzna domu.

Znajdując złoty środek wśród nich wszystkich, możemy być pewni, że efekt, który uzyskamy będzie wprost zniewalający. Bardzo uniwersalnym materiałem, którym możemy posłużyć się przy budowaniu tarasu, jest polbruk – dostępny w wielu odcieniach, barwach, kształtach i rozmiarach. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej firmy i przekonania się na własnej skórze o niezwykłej funkcjonalności kostki brukowej.

Powrót do bloga