REMSTON

Jak wyczyścić polbruk?

Porady

Polbruk czyli popularna kostka brukowa brukowa jest praktycznym i bardzo trwałym materiałem, który dobrze sprawdza się do budowy chodników, podjazdów, tarasów czy alejek w ogrodzie. Aby jednak mieć pewność, że zachowa estetyczny wygląd, konieczne jest regularne czyszczenie i odpowiednia pielęgnacja.

Czym wyczyścić Polbruk?

W przeciwnym razie na powierzchni mogą pojawiać się zacieki i tłuste plamy, a między płytami zacieki. Przeczytaj, w jaki sposób wyczyścić Polbruk z różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz jak pielęgnować kostkę brukową, aby przez lata prezentowała się nienagannie.

pracownik z myjką ciśnieniową

Jak często myć kostkę brukową? Kiedy powinno się myć Polbruk?

Zaniedbana kostka brukowa wygląda bardzo niech może bardzo oszpecić aranżację chodnika lub podjazdu czy innej przydomowej przestrzeni. Aby do tego nie dopuścić, warto regularnie czyścić Polbruk. Najlepiej robić to trzy razy do roku: wiosną, latem i jesienią.

Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego warto oczyścić kostkę brukową po zimie ze wszystkich nalotów, które powstały w wyniku działania wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czyszczenie kostki brukowej latem ma na celu przede wszystkim usunięcie mchów i chwastów, które wyrastają w szczelinach między płytami. Przed nadejściem zimy kostka powinna być kolejny raz oczyszczona i zaimpregnowana. Dodatkowo należy pamiętać o systematycznym zamiataniu kostki przy dobrej pogodzie – w ten sposób usuwamy zbierający się piasek i liście, które gnijąc mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych plam. Zimą kostkę warto odśnieżać. Nie należy przy tym nigdy posypywać jej solą – sól będzie niszczyć beton i pozostawiać na jego powierzchni brzydkie białe osady. Zamiast soli można stosować piasek.

W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową z chwastów i mchów?

Czyszczenie kostki brukowej z mchów, traw i chwastów, to nie tylko wymóg estetyczny, ale konieczność. Rośliny naturalnie wyrastają między betonowymi kostkami – niektórym osobom to nie przeszkadza. Warto jednak mieć świadomość, że wyrastające pod ziemią korzenia i kłącza mogą powodować wypychanie kostki brukowej do góry, co przyczyni się do powstawania nierówności i kolein. Pamiętaj jednak o tym, że bardzo ważne jest to, aby usuwać mchy, trawy i chwasty w sposób umiejętny, tak aby samemu przy tym nie uszkodzić kostki. W żadnym wypadku nie powinniśmy wykopywać roślin ze szczelin łopatką, ani na siłę wyrywać ich z korzeniami. Zamiast tego należy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne i profesjonalny sprzęt.

przygotowywanie myjki ciśnieniowej

  • Czyszczenie kostki brukowej za pomocą drucianej szczotki

Bardzo popularną metodą jest czyszczenie kostki brukowej za pomocą drucianej szczotki. To metoda tania i skuteczna, jednak bardzo pracochłonna – dla osób, które nie boją się szorowania na kolanach. Włosie szczotki wykonane ze stalowego drutu pomoże Ci pozbyć się roślin, które wyrastają w przerwach między kostkami. Tą metodą możesz także usunąć zaschnięte błoto, a nawet pleśń i grzyby, które stopniowo powodowałyby niszczenie kostki. Nie musisz obawiać się o to, że szczotka może uszkodzić powierzchnię kostki brukowej – drut nie powinien zarysować betonu, kamienia czy granitu. Przy zakupie warto wybierać modele o wąskim włosiu – pozwalają one bardziej precyzyjnie docierać do wszystkich zakamarków i usuwać rośliny wraz z korzeniami.

  • Tarcza druciana do kosy spalinowej

Jeżeli posiadasz kosę spalinową, warto wykorzystać ją do oczyszczenia kostki brukowej. W tym celu konieczne będzie dokupienie specjalnej tarczy drucianej. Jej zastosowanie daje podobne efekty jak druciana szczotka – w tym wypadku jednak praca zostanie wykonana znacznie szybciej i bez zbędnego wysiłku.

  • Palnik gazowy

Inną metodą czyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów jest wykorzystanie palnika gazowego. Pozwala pozbyć się roślin szybko, sprawnie i nie ryzykując przy tym uszkodzenia kamienia. Wypalając rośliny możesz usunąć je w krótkim czasie również z bardzo dużych powierzchni. Jeżeli użyjesz palnika gazowego z długą dyszą, praca nie będzie wymagała większego wysiłku. Używając ognia pamiętaj jednak, by dokładnie zapoznać się z instrukcją palnika i zachować względy bezpieczeństwa.

  • Herbicydy – środki chwastobójcze

Kolejną możliwością jest wykorzystanie herbicydów, czyli środków do odchwaszczania. Pozwala one wysuszyć i zniszczyć rośliny wyrastające między kostkami, jednak później konieczne jest ręczne ich wyskubanie. To niestety przekłada się na mniejszą efektywność tej metody. Dodatkowo stosowanie silnych detergentów może prowadzić do odbarwiania się, matowienia i niszczenia powierzchni kostki. Z tego powodu do mycia kostki brukowej nie kupuj zwykłych herbicydów powszechnie stosowanych w rolnictwie. Wybieraj dedykowane preparaty przeznaczone właśnie do chodników – często są dostępne w marketach budowlanych.

Czym wyczyścić kostkę brukową z osadów i nalotów wapiennych?

Estetyczny wygląd kostki brukowej mogą szpecić również różnego rodzaju osady i naloty wapienne. Ich przyczyną mogą być naturalne procesy erozji, które zachodzą w kamieniu, ale i namnażania się pleśni czy grzybów. Choć najczęściej tego typu osady nie powodują niszczenia struktury kostki, wyglądają bardzo nieatrakcyjnie. Niektóre z niewielkich osadów same stopniowo wypłukują się na skutek deszczu. Usunięcie mocniejszych nalotów wymaga jednak znacznie więcej wysiłku.

myjka ciśnieniowa na polbruku

Sposoby na czyszczenie kostki brukowej obejmują wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej i specjalistycznych środków chemicznych.

  • Myjka wysokociśnieniowa

    Myjka ciśnieniowa pozwala na mycie kostki brukowej silnym strumieniem wody. Myjki ciśnieniowe są urządzeniami czyszczącymi, które pozwalają wielokrotnie zwiększyć ciśnienie wody (nawet do 15-20 MPa). To powoduje, że mycie jest znacznie intensywniejsze i dokładniejsze niż miałoby to miejsce jedynie przy wykorzystaniu zwykłego węża ogrodowego. Jednocześnie ta metoda pozwala ograniczyć ilość zużywanej wody.

    Obsługa myjki ciśnieniowej nie jest skomplikowana. Należy podłączyć ją przy pomocy zwykłego węża ogrodowego do ujęcia wody. Po uruchomieniu urządzenia pompa będzie wytwarzała odpowiednie ciśnienie, które umożliwi Ci skuteczne czyszczenie nawet bardzo mocno zabrudzone powierzchnie.

    Silny strumień wody pozwala osiągać wręcz nieprawdopodobne efekty, zwłaszcza przy zastosowaniu dodatkowych specjalistycznych akcesoriów i profesjonalnych środków chemicznych. W Internecie można znaleźć nawet zaskakujące metamorfozy miejsc „przed” i „po” wykorzystaniu myjki ciśnieniowej.

  • Specjalistyczne środki chemiczne

    Różnego rodzaju osady i naloty z kostki brukowej możesz usunąć również przy pomocy środków chemicznych. Nie używaj w tym celu jednak zwykłych produktów do mycia naczyń czy czyszczenia łazienki – nie będą one efektywne. Kup specjalistyczne produkty, które zawierają kwasy – pomogą one nie tylko dokładnie wyczyścić powierzchnię kostki, ale i wydobyć jej naturalną barwę. Dodatkowo tego rodzaju środki chemiczne mogą pomóc zabezpieczyć kostkę na przyszłość przed brudem i osadem. Zazwyczaj po użyciu należy dokładnie zmyć je z powierzchni zimną wodą – stosuj się dokładnie do zaleceń na opakowaniu.

Czyszczenie kostki brukowej z uporczywych plam

Oprócz standardowych zanieczyszczeń takich jak rośliny czy osady wapienne na kostce brukowej możemy zaobserwować również innego rodzaju uporczywe plamy, które często powstały wskutek naszej działalności, takie jak tłuste plamy z oleju silnikowego czy zanieczyszczenia po remoncie. Niekiedy bywają one znacznie bardziej uciążliwe niż zanieczyszczenia organiczne. Każde z nich wymaga nieco innego sposobu postępowania.

Tłuste plamy na kostce brukowej

Plamy z oleju (na przykład plamy z oleju silnikowego, smaru czy tłuszczu z grillowanych mięs) bywają bardzo trudne do usunięcia. Bardzo ważne jest by postarać się zlikwidować plamę od razu po jej powstaniu. W przeciwnym wypadku tłuste zabrudzenia wnikną w pory bruku, powodując trwały zaciek.

Aby usunąć tłuste plamy z kostki brukowej w pierwszej kolejności należy przysypać je piaskiem – wchłonie on nadmiar oleju. Pozostaw piasek na plamie przez chwilę, a gdy nastąpi wchłonięcie, usuń go. Następnym krokiem jest szorowanie zabrudzenia przy pomocy wody i odpowiedniego środka petrochemicznego przeznaczonego specjalnie do bruku.

W przypadku, gdyby ta technika nie dała zadowalających efektów, istnieje jeszcze możliwość wykorzystania pistoletu do piaskowania. Może dać to bardzo dobre efekty, niestety, piaskowanie może powodować ścieranie wraz z brudem wierzchniej nawierzchni kostki.

Czyszczenie kostki brukowej po remoncie

Jeżeli remontujesz dom, może się zdarzyć że kostka brukowa zostanie zachlapana przez farbę, zaprawę lub klej. W takim przypadku należy zwilżyć zalane miejsce wodą. Następnie konieczne będzie czyszczenie przy pomocy specjalnego chemicznego środka – najlepiej wykorzystać skoncentrowany środek zawierający kwas nieorganiczny. Zazwyczaj tego rodzaju preparaty należy mocno rozcieńczyć według instrukcji na opakowaniu – np. w stosunku 1:15. Może się zdarzyć że ta metoda nie poskutkuje, gdyż na przykład plamy są bardzo mocne lub już zaschnięte. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być użycie niewielkiej ilości skoncentrowanego środka bez rozcieńczania – należy to zrobić w rękawiczkach, przy zachowaniu maksymalnej ostrożności. Po wszystkim pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu kostki wodą, w przeciwnym razie możesz narazić na niebezpieczeństwo ludzi i zwierzęta.

Ślady po gumie do żucia

Kolejnym dość uciążliwym rodzajem plam na kostce brukowej mogą być ślady po gumie do żucia. Problematyczne może być pozbycie się ich całkowicie po usunięciu gumy, jak i wyczyszczenie gumy, która rozpuściła się na powierzchni. Wiele osób frustruje się, bezskutecznie próbując wyszorować takie miejsca. Najskuteczniejszą metodą jest wykorzystanie opisywanej wcześniej myjki ciśnieniowej. Pozwoli ona skutecznie pozbyć się problemu. Po jej wykorzystaniu kostka brukowa będzie idealnie czysta.

Impregnacja kostki brukowej

Udało Ci się skutecznie pozbyć zabrudzeń z kostki brukowej? Brawo! Pamiętaj jednak o tym, że aby powierzchnia zachowała atrakcyjny wygląd konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Z tego powodu po wyczyszczeniu warto zastosować środki impregnujące do kostki brukowej. Regularna konserwacja materiałów takich jak granit czy beton sprawia, że są one dodatkowo zabezpieczone przed niszczeniem i wnikaniem brudu. Specjalne impregnaty hydrofobowe mogą również przywrócić wyblakły kolor kamienia i nabłyszczyć kostkę.

Kupując impregnaty do kostki brukowej zawsze należy zwracać uwagę na materiał, z którego została wykonana. Inne sprawdzą się w przypadku betonu, a inne przeznaczone są do granitu i kamienia polnego. W tym pierwszym wypadku warto zastosować rozpuszczalniki organiczne i oleje, a w drugim specjalne oleje.

Pamiętaj o tym, by nie nakładać od razu impregnatu na całość powierzchni, lecz najpierw wypróbować go na niewielkim, mało widocznym fragmencie. Impregnację najlepiej przeprowadzać przy umiarkowanej temperaturze – powyżej 10 stopni C, lecz nie w czasie upałów.

Chcesz mieć zawsze czystą i piękną kostkę brukową? Zaufaj specjalistom!

Istnieje bardzo wiele metod, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń z kostki brukowej. Wiele z nich pozwala osiągać spektakularne efekty – doprowadzić do idealnego stanu nawet starą i bardzo zabrudzoną powierzchnię, która była zaniedbywana przez lata. Niestety, zazwyczaj wiąże się to z koniecznością wykorzystania odpowiednich urządzeń (takich jak myjki ciśnieniowe, pistolet piaskowy czy kosa spalinowa z drucianą tarczą), preparatów chemicznych lub w przypadku mniejszych zabrudzeń – mozolnego szorowania. Z tego powodu w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może być powierzenie tego zadania doświadczonym specjalistom. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci całkowicie uporać się z problemem. Nasi pracownicy dysponują profesjonalnym sprzętem i dopasują odpowiednie środki chemiczne do rodzaju powierzchni.

Powrót do bloga